Ogród przy domu kultury przestrzenią edukacji środowiskowej

WYZWANIE:

W jaki sposób zaaranżować przestrzeń ogrodu społecznego położonego przy Domu Kultury w Rybniku w dzielnicy Chwałowice, tak aby stała się ona przestrzenią edukacji środowiskowej przede wszystkim dla placówek edukacyjnych działających w dzielnicy?

OPIS

Nasz dom kultury mieści się w dzielnicy Rybnika objętej Lokalnym Programem Rewitalizacji. Dzielnica Chwałowice liczy ok. 7000 mieszkańców, na jej terenie funkcjonuje KWK Chwałowice, która w przeciągu najbliższych lat zostanie zamknięta. Poza naszym domem kultury na tym terenie nie funkcjonują inne tego typu placówki. W naszym bezpośrednim sąsiedztwie jest usytuowane liceum ogólnokształcące, a nieco dalej przedszkole oraz szkoła podstawowa. W ostatnim czasie teren pomiędzy naszą placówką a liceum został przekształcony w Ogród społeczny. Nazywamy go „Kulturalnym Ogrodem” jest to kameralna przestrzeń sprzyjająca integracji lokalnej społeczności.

Kompozycja ogrodu ma strefę zabawy dla najmłodszych w miejscu tym znajdują się dwie huśtawki. W dwóch różnych częściach ogrodu postawione zostały drewniane donice w których sadzimy zioła i kwiaty są to działania sezonowe. W ogrodzie znajduje się okrągły niewielki skwer jako miejsce spotkań. Centralną część ogrodu wyposażono w trybunę, ażurową ścianę i lampę parkową. W innej części znajduje się miejsce do pozostawienia rowerów i tablica informacyjna. Ogród społeczny sprawdza się na organizację małych plenerowych spotkań, mamy jednak przekonanie, że potencjał tego miejsca nie jest jeszcze w pełni wykorzystany.

DOTYCHCZASOWE SPOSOBY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU:

Nie podejmowaliśmy działań w tym kierunku.

  • ZAMAWIAJĄCY:

    Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

WAŻNE INFORMACJE:

Posiadamy projekt Ogrodu społecznego i niezbędne mapy zagospodarowania terenu.