Innowacja „Opracowanie standaryzowanego modelu wsparcia doradczego dla osób z grupy ubóstwa energetycznego” firmy Planergia Sp. z o.o. kolejnym projektem zakwalifikowanym do etapu upowszechniania!
Z przyjemnością ogłaszamy iż Panel Ekspertów wybrał kolejną innowację do etapu upowszechniania. W ramach II rundy inkubacji Eksperci postawili na walkę z ubóstwem energetycznym wybierając innowację odpowiadającą na wyzwanie Gminy Godów. Projekt „Opracowanie standaryzowanego modelu wsparcia doradczego dla osób z grupy ubóstwa energetycznego” firmy Planergia Sp. z o.o. będzie upowszechniany w ramach projektu Śląska Przestrzeń Innowacji. Innowatorzy zaproponowali rozwiązanie pod hasłem “Zgłoś sąsiada do ogrzania”. które odpowiada na problem ubóstwa energetycznego, które według prognoz ma się w kolejnych latach pogłębiać.
Panel Ekspertów dokonał oceny na podstawie poniższych kryteriów:
- Dopasowanie do potrzeb grupy docelowej
- Poprawność przebiegu procesu projektowania innowacji
- Innowacyjność rozwiązania (unikalna propozycja wartości, przewaga nad innymi rozwiązaniami)
- Użyteczność (uniwersalność) w kontekście potrzeb różnych interesariuszy
- Jakość współpracy z Zamawiającym (przedstawiciel obecny podczas prezentacji)
- Spójność planu rozwoju innowacji (możliwość wdrożenia oraz skalowania na terenie kraju)
- Potencjał i zaangażowanie innowatorów w dalszej pracy nad pomysłem.
Innowacja zespołu z Planergia Sp. z o.o. została najwyżej oceniona przez Ekspertów ze względu na bardzo wysoką jakość pracy i zaangażowanie innowatora podczas procesu inkubacji, spójność modelu innowacji i wysoką dojrzałość produktów końcowych innowacji, dużą użyteczność modelu innowacji przy skalowaniu, chęć i pomysł innowatorów do dalszej pracy nad innowacją.
Doceniona została również praca i determinacja innowatorów w promowaniu projektu niezależnie od inkubatora. Jeszcze przed zaprezentowaniem innowacji Ekspertów zespół z Planergia sp. z o.o. nawiązał współpracę przy skalowaniu innowacji z Polskim Alarmem Smogowym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią zrzeszającą 41 gmin. Innowatorzy zadbali również o promocję swojego rozwiązania w mediach.
Innowacja zakłada współpracę mieszkańców z jednostkami samorządu terytorialnego w walce z ubóstwem energetycznym. W zaproponowanym modelu to sąsiedzi anonimowo zgłaszają osoby, które według nich mogą potrzebować wsparcia w zapewnieniu sobie odpowiedniego komfortu cieplnego i które z jakichś powodów same o tę pomoc się nie ubiegają. Po zgłoszeniu przedstawiciele odpowiednich jednostek sprawdzają, czy dana osoba faktycznie potrzebuje pomocy i proponuje jej dostępne rozwiązania.
Cały proces zaczyna się na dedykowanej stronie internetowej Zgłoś sąsiada do ogrzania (ogrzejsasiada.pl), która pozwala na anonimowe zgłoszenia.Istotnym elementem innowacji jest także narzędzie cyfrowe, które agreguje dane dotyczące zgłoszeń i pozwala na ich sprawną obsługę przez pracowników gminnych. Pracownicy samorządu są dodatkowo wyposażeni w scenariusze działania w zakresie różnych grup potrzebujących wsparcia w zakresie walki z ubóstwem energetycznym.
Innowatorzy zwracają uwagę, że rozwiązanie to przyczynia się również do globalnej walki z ociepleniem klimatu poprzez proponowanie niskoemisyjnych rozwiązań grzewczych i redukcję smogu i ułatwia samorządom dotarcie do grupy osób faktycznie ubogich energetycznie, co od wielu lat stanowi istotny problem społeczny.
W ramach innowacji przygotowano materiały informacyjne oraz poradnik dla jednostek samorządu terytorialnego na temat implementacji rozwiązania w swoich gminach.
Rozwiązanie znacząco skraca ścieżkę dotarcia do osób zagrożonych wykluczeniem z powodu ubóstwa energetycznego, co podkreśliła przedstawicielka Gminy Godów obecna podczas prezentacji innowacji na Demo Day w Mikołowie.
Serdecznie gratulujemy firmie Planergia Sp. z o.o. oraz wszystkim Innowatorom uczestniczącym w ramach zakończonej już II rundy inkubacji!
W ramach projektu wyłonimy łącznie 4 innowacje, które przejdą do etapu upowszechnienia w skali kraju i otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne i finansowe w postaci bonu 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój. Bon wydatkowany będzie przez Inkubator zgodnie ze strategią działania zaprojektowaną indywidualnie dla każdej wybranej innowacji w uzgodnieniu z innowatorem.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat innowacji zapraszamy do kontaktu!