Po raz drugi Innowatorki i Innowatorzy działający w ramach Śląskiej Przestrzeni Innowacji zaprezentowali swoje odpowiedzi na wyzwania społeczne trapiące mieszkanki i mieszkańców województwa śląskiego.
28 lutego w Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie Innowatorki i Innowatorzy przedstawili rezultaty kilkumiesięcznej pracy nad projektami innowacji społecznych, pokazali produkty innowacji oraz podzielili się pomysłami na implementację ich w innych rejonach kraju. Nie zabrakło refleksji na temat trudności z jakimi uczestniczki i uczestnicy projektu zetknęli się w procesie tworzenia i badania swoich produktów oraz motywujących historii ludzi, którzy na etapie testowania innowacji potwierdzali jak wdrażane innowacje ułatwiają im codzienne życie.
Trzynastu prezentacjom przysłuchiwał się Panel Ekspertów, przedstawiciele instytucji zamawiających innowacje, przedstawiciele władz samorządowych i NGO.
W Panelu Ekspertów zasiedli: pani Barbara Szafir – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Anna Bielak–Dworska – Service designerka, Dyrektor Fundacji Stajnia, Tomasz Pawłowski – Członek Zarządu Fundacji Trzeci.org, Katarzyna Weideman – Członkini Zarządu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Sonia Lenarczyk – Członkini Zarządu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Daniel Prędkopowicz – Dyrektor Biura Zarządzania Projektami w Fundacji Fundusz Współpracy i Łukasz Wawak – Ekspert ds. rozwoju start-upów Fundacji Fundusz Współpracy
Wydarzenie poprowadziła Anna Rękawek, a prezentacje przygotowali i wygłosili Innowatorzy i Innowatorki przygotowujący innowacje w następujących obszarach:
Rozwój Białych Miejsc Pracy
- Monika Jaworska zaprezentowała innowację “Asystent rehabilitanta” odpowiadającą na wyzwanie zgłoszone przez firmę DONAMED
Wyzwania zgłoszone przez Miasto Rybnik podjęli:
- Tomasz Szuba z rozwiązaniem “Rozwój białych miejsc pracy – specjalistów ds. żywienia w placówkach edukacyjnych – poprzez redukcję nadprodukcji i marnotrawstwa jedzenia”
- Mariola Chicewicz-Natanek z rozwiązaniem “Podwyższenie kwalifikacji pracowników medycznych – edukatorów żywieniowych”
- dr Anna Krynicka-Mazurek i Piotr Mazurek reprezentujący grupę nieformalną w skład której wchodzą: Piotr Mazurek, Anna Krynicka-Mazurek, Justyna Cichecka oraz Danuta Cilulko z rozwiązaniem “Rozwój białych miejsc pracy poprzez wdrożenie systemu oceny 360 stopni – osób trafiających do instytucjonalnej opieki długoterminowej (DPS)”
Rozwój zielonych miejsc pracy
Jarosław Bem z Interpretor Sp. z o.o. zaprezentował rozwiązanie “Wdrożenie systemu kaucjonowanych naczyń miejskich (kubki wielorazowe na napoje oraz naczynia wielorazowe dla żywności na wynos)” odpowiadające na wyzwanie Miasta Rybnik
Ograniczanie społecznych skutków ubóstwa energetycznego
W odpowiedzi na wyzwanie Gminy Godów, Patryk Swoboda ze spółki Planergia sp. z o.o. zaprezentował rozwiązanie “Opracowanie standaryzowanego modelu wsparcia doradczego dla osób z grupy ubóstwa energetycznego”
Rewitalizacja Społeczna Miast
Odpowiedzi na wyzwania zgłoszone przez ZTZ w Rybniku zaprezentowali:
- Ewa Raczyńska oraz Aleksandra Swałek reprezentujące grupę nieformalną Aleksandra Swałek, Ewa Raczyńska, Małgorzata Trzaskalik, Magdalena Cofala z projektem “Kompleksowy system wsparcia podróży komunikacją publiczną osób niewidomych i niedowidzących”
- Bartosz i Zbigniew Buchalscy z innowacją Zbigniewa Buchalskiego “Rozkład jazdy dla osób niewidomych”
Wyzwania Miasta Mikołów podjęli i zaprezentowali:
- Klaudia Szostok, wiceprezeska Fundacji GaSzo z rozwiązaniem “Wirtualizacja usług Centrum Aktywności Społecznej”
- Aleksandra Rybka, Aleksandra Widuch, Sebastian Krosny z rozwiązaniem “Kuchnia na strychu – Gastroinnowacja w Mikołowie” oraz
- Tomasz Wieczorek i Jakub Gleja z fundacji ArtGroup przedstawili rozwiązanie “Kuchnia spotkań innowacyjnym modelem projektowania partycypacyjnego” odpowiadające na wyzwanie zgłoszone przez Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku
Niski wskaźnik zatrudnienia kobiet
- Na wyzwanie zgłoszone przez Samsic Polska Sp. z o.o. odpowiedziały Alicja Ulatowska i Agata Gnat z Fundacji Ajkum im. Anny i Józefa Kumorek przedstawiając rozwiązanie “CSR – Czas na Sieciowanie, współpracy Rozkręcanie”
- Anna Janus, Barbara Górka i Monika Łojba z Fundacji Imago przedstawiły rozwiązanie “Śląskie ekspertki przez doświadczenie” odpowiadające na wyzwanie Stowarzyszenia Oligos z Rybnika
Eksperci wybiorą jedną innowację, która w najwyższym stopniu spełnia kryteria projektu i otrzyma bon na upowszechnienie w wysokości 50 tysięcy złotych oraz wsparcie merytoryczne w trakcie całego procesu. Bon będzie wydatkowany przez Inkubator w porozumieniu z autorem zwycięskiego rozwiązania. Informację o wybranej innowacji ogłosimy 15 marca.
Serdecznie dziękujemy za prezentacje i udział w wydarzeniu! Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej!
Autor zdjęć: Marcel Samecki