Miło jest nam ogłosić, że wybraliśmy pierwszą innowację zakwalifikowaną do etapu upowszechnienia z I rundy projektu Śląska Przestrzeń Innowacji!
Panel Ekspertów dokonał oceny na podstawie poniższych kryteriów:
- Dopasowanie do potrzeb grupy docelowej
- Poprawność przebiegu procesu projektowania innowacji
- Innowacyjność rozwiązania (unikalna propozycja wartości, przewaga nad innymi rozwiązaniami)
- Użyteczność (uniwersalność) w kontekście potrzeb różnych interesariuszy
- Jakość współpracy z Zamawiającym (przedstawiciel obecny podczas prezentacji)
- Spójność planu rozwoju innowacji (możliwość wdrożenia oraz skalowania na terenie kraju)
- Potencjał i zaangażowanie innowatorów w dalszej pracy nad pomysłem.
W stopniu najwyższym spełniała powyższe kryteria – a tym samym została wybrana do etapu upowszechniania – innowacja „Cenny Plastik” realizowana przez Stowarzyszenie Kurka Wodna z Katowic, opracowana w ramach obszaru rozwoju zielonych miejsc pracy. Eksperci byli pod wrażeniem zarówno samej prezentacji innowacji jak i finalnego opracowania modelu innowacji i jej produktów w postaci materiałów edukacyjnych i instrukcji prowadzenia pracowni recyklingu oraz strony internetowej. Rozwiązanie może być użyteczne w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy w obszarze edukacji ekologicznej i recyklingu a dodatkową wartość projektu stanowią zebrane przez innowatorów wnioski z testowania o różnorodnych grupach użytkowników pracowni, w tym m.in. włączeniem osób z niepełnosprawnością intelektualną w ramach prowadzonych terapii. Tym samym, rozwój zielonych miejsc pracy zintegrowany jest z wieloma korzyściami społecznymi zarówno dla mieszkańców, jak i instytucji. Zamawiającym innowację był Ośrodek Pomocy Społecznej w Radlinie.
Jak opisują autorzy rozwiązania „Innowacyjność rozwiązania wynika z wykorzystania w edukacji na temat gospodarowania odpadami unikalnej w skali kraju Pracowni recyklingowej, bazującej na globalnej inicjatywie “Precious Plastic”, dającej odbiorcom możliwości doświadczenia w działaniu procesu recyklingu, bezpłatnego korzystania z jego wytworów, a także samodzielnego tworzenia przedmiotów z odzysku. Tym samym realizuje szereg różnorodnych potrzeb, powodując że obowiązek segregacji postrzegany jest jako bardziej przystępny, przyjazny i zrozumiały. Docelowymi odbiorcami innowacji są mieszkańcy miast dostrzegający szereg problemów i ograniczeń związanych z obowiązkiem selektywnej zbiórki odpadów. Odbiorcy to także instytucje i organizacje, którym zależy na podnoszeniu świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, a także na budowaniu postaw proekologicznych w mieście.”
Z prezentacją z Demo Day można się zapoznać tutaj.
Gratulujemy!!! ?
Ponadto dwie innowacje trafiły na listę rezerwową, mając tym samym dalszą szansę na wybór do upowszechnienia pod koniec września 2022 roku po zakończeniu dodatkowych prezentacji innowacji. Są to:
- „E-care – rozwój białych miejsc pracy poprzez organizację zdalnych usług asystenckich i opiekuńczych dla osób ze szczególnymi potrzebami” Fundacji Imago
- „Zawód pielęgniarka – nie służąca nie sekretarka” Fundacji Elizjum.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim innowatorom – poziom prezentacji, jak i samych pomysłów był bardzo wysoki.
W ramach projektu wyłonimy łącznie 4 innowacje, które przejdą do etapu upowszechnienia w skali kraju i otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne i finansowe w postaci bonu 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój. Bon wydatkowany będzie przez Inkubator zgodnie ze strategią działania zaprojektowaną indywidualnie dla każdej wybranej innowacji w uzgodnieniu z innowatorem.
Działania upowszechniające rozpoczną się już we wrześniu! Trzymajcie kciuki za przyszłe wdrożenia! ?